Czy znane osoby rzeczywiście pomagają w promowaniu akcji charytatywnych lub projektów? To głównie zależy od Ciebie! Od tego kogo zaprosisz do współpracy i jak przedstawisz swoje oczekiwania. O czym, zatem, należy pamiętać?
Czy warto?
Współpraca z osobami publicznymi wymaga czasu i cierpliwości. Nie zawsze dostaniemy odpowiedź na maila w terminie, nie raz usłyszymy w telefonie „zostaw wiadomość”… Ale uważam, że warto nawiązać współpracę ze znanymi osobami przynajmniej z dwóch powodów…Dziennikarze dużo chętniej zainteresują się tematem jeśli będą mogli porozmawiać o akcji charytatywnej lub projekcie ze znaną osobą. Potencjalni odbiorcy naszych komunikatów częściej zwracają uwagę na problem jak mówi o nim ktoś kogo znają np. z telewizji. Jak zbudować taką relację?
Najważniejsza kwestia: cel
Na początku określ dlaczego w ogóle chcesz poprosić aktorów, dziennikarzy lub sportowców o wsparcie projektu charytatywnego. Gdy znasz już cel współpracy z takimi osobami, warto zrobić sobie listę osób znanych i związanych z tematem, do promowania którego chcesz ich zaprosić. O wsparcie imprezy biegowej poproś sportowców, osoby, o których wiesz, że lubią biegać wyczynowo lub rekreacyjnie. W przypadku akcji charytatywnych wachlarz możliwości kontaktowych jest zdecydowanie większy. Jednak warto dowiedzieć się, kto chętnie angażuje się działania na rzecz potrzebujących lub niepełnosprawnych i aktywnie je wspiera.
Zaproszenie do współpracy
Najlepiej wysłać je mailem, załączając do niego opis projektu, w formie prezentacji lub zwięzłego tekstu. Pokaż, że warto zaangażować się właśnie w Twój projekt. Nie zapominaj o beneficjentach akcji lub projektu. To ich życiowe historie mają największą moc przekonywania, dlatego bez wahania należy je dołączyć do wiadomości. I bardzo istotna kwestia: jasno określmy o jakie zaangażowanie i w jakim terminie prosimy adresatów wiadomości. Sprecyzuj czy chcesz, aby było to jednorazowe zaangażowanie, np. zrobienie określonego zdjęcia i umieszczenie go na profilu na jednym z portali społecznościowych albo przekazanie wybranego przedmiotu na licytację. Natomiast jeśli oczekujesz dłuższej współpracy i zależy Ci na aktywnym promowaniu projektu w mediach przez znaną osobę (wtedy koniecznie określ daty) napisz o tym otwarcie. To pozwoli zaplanować działania PR w przedsięwzięciu i przede wszystkim uniknąć niekomfortowych i stresujących sytuacji związanych, na przykład, z brakiem czasu tej osoby. Pamiętaj, że dziennikarze, sportowcy, aktorzy i muzycy to bardzo zajęte osoby, więc przygotuj sobie dłuższą niż faktycznie potrzebujesz, listę osób, z którymi będziesz się kontaktować.
Standardy dobrej pracy
- O wszystkich wydarzeniach, na których oczekujesz obecności znanych osób, informuj z wyprzedzeniem.
- Przesyłaj na bieżąco aktualne informacje dotyczące projektu, zwłaszcza przed umówionym spotkaniem z dziennikarzem.
- Konsultuj z ambasadorem lub jego managerem tytuły mediów, które chcesz umówić na wywiad.
- Niezależnie od tego czy osoby publiczne angażują się tylko jeden raz w akcję czy robią to długofalowo zawsze podziękuj. Pokaż co dzięki ich wsparciu udało się zrobić, komu i jak Twoja organizacja mogła pomóc. Jedno słowo dziękuję wypowiedziane lub napisane z wdzięcznością sprawi, że ta sama osoba chętnie wesprze Twoje działania ponownie.
To najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać. Jednak relacje każdy buduje sam, w swoim niepowtarzalnym stylu i do tego bardzo zachęcam.
Najnowsze komentarze