Poniedziałkowy poranek. Odbieram telefon. „Miałeś rację. To działa. Właśnie poprosiłam Sławnego Aktora o wpłatę i od razu przelał 2000 zł. Dziękuję”. Co działa? Stara zasada fundraisingowa: poprosisz – dostaniesz. 

Ten fundraising nie działa

Często zdarza się, że po szkoleniach czy warsztatach dzwonię do organizacji z pytaniami o postępy. Dialog nierzadko wygląda tak:

[JA] Co już się udało? Czym możecie się pochwalić?
[ORGANIZACJA] Wie Pan, ten cały fundraising to chyba nie działa. Nikt nam nie wpłacił, a taką ładną historię przygotowaliśmy.
[JA] Tak, ale czy poprosiliście kogoś o wsparcie? Zrobiliśmy sobie całą listę w czasie warsztatów.
[ORGANIZACJA] No nie, jakoś się nie zdarzyło, trochę się wstydzimy, trochę się boimy, to mała miejscowość… (dopisz wybrane)

Typowe. Dlaczego? Bo opanował ich…

Strach przed proszeniem

Ludzie nie siedzą w Twojej głowie. Nie wiedzą, że potrzebujecie pieniędzy. Ewentualnie mogą się tego domyślać, ale jeżeli nie powiesz tego wprost i nie poprosisz o wsparcie, to nie dowiedzą się na pewno. Wręcz mają poczucie – jeżeli nie mówisz o pieniądzach, to sobie radzisz, lepiej albo gorzej, ale widocznie nie masz takich wielkich potrzeb.

Z drugiej strony, w człowieku jest lęk przed wyjściem ze strefy komfortu. Przed zrobieniem czegoś więcej, co staje się coraz bardziej konieczne. Aż docierają do ściany. I wtedy muszą to zrobić. Szkoda, że tak późno.

Fundraising to zmiana. Zmiana funkcjonowania organizacji. Wyjście na dużo wyższy poziom, niż lokalna organizacja utrzymująca się ze składek. (Tak na marginesie – nie znam organizacji, która utrzymuje się tylko ze składek – jeżeli znasz – podziel się w komentarzu).

Ale jak mówi stare porzekadło:

Zmiana w organizacji nie jest potrzebna. Przetrwanie też nie jest potrzebne.

Co zrobić?

Przygotuj sobie prośbę, krótką opowieść, składającą się z kilku elementów:

  1. Dlaczego chcesz zmienić swój kawałek świata – motywacja
  2. W jaki sposób chcesz to zrobić – działanie
  3. Czego potrzebujesz – pieniędzy, rekomendacji, wolontariuszy
  4. Poproś – czy mogę Cię prosić o wsparcie, kwotą, którą uznasz za stosowną?

I milcz – czekaj na odpowiedź.

Ponawiaj

Jeżeli odpowiedź była pozytywna – podziękuj, pokaż jak można Was wesprzeć, podziękuj jeszcze raz, potem podziękuj po miesiącu i ponów – prośba o regularne wspieranie Waszych działań.

Jeżeli odpowiedź była negatywna – zapytaj dlaczego – to może Ci dużo powiedzieć o tym, jak prosisz. I zapytaj, czy możesz do tej rozmowy wrócić za miesiąc/kwartał.

Spodobał Ci się ten tekst? Czy mogę Cię prosić, żebyś podzielił się nim w swoich sieciach społecznościowych? Dzięki Tobie wiedza o tym jak prosić dotrze do jeszcze większej grupy osób i pomoże im zrobić więcej dobrych rzeczy.